INFO: +420 571 442 090 | obec@ratibor.cz
Dnes je pondělí 23. května 2022 a svátek má Vladimír 14°C | Zítra Jana 20°C
CS EN DE

Odhalení symbolu královského trůnu

9. června 2021 | Zapomenuté osudy

Nadpis článku

V sobotu 19. 6. 2021 odpoledne byla slavnostně odhalena socha „Trůn Václav III.“ při soutoku Ratibořky a Bečvy.

Došlo tak k završení dvou iniciativ občanů, které dnes naleznete na stránkách obce Ratiboř pod sekcí Spolky a instituce s názvem NS Zapomenuté osudy a NS Za valašskou písničkou. Tyto dvě naučné stezky (NS) mají jeden společný bod – a to je prostor kolem soutoku Ratibořky s Bečvou.

NS Zapomenuté osudy zde připomíná událost starou přes 700 let. Z rozhodnutí krále Václava III. měl být v těchto místech zbudován cisterciácký klášter Thronus Regis, král byl ale roku 1306 v Olomouci zavražděn a ze stavby kláštera sešlo. Událost připomíná informační panel, lipka a od soboty 19. 6. 2021 i dřevěná socha „Trůn Václav III.“ (socha znázorňuje trůn, který na počest krále Václava III. nese jeho jméno).

Naučná stezka s názvem Okolo Ratiboře za valašskou písničkou má v tomto prostoru dokonce dvě zastavení. Jedno je přímo u soutoku Ratibořky s Bečvou, druhé – U dubu – asi 150 metrů proti proudu Ratibořky na konci ratibořské cyklostezky u cyklostezky Vsetín – Valašské Meziříčí. Zde se nachází stylový dřevěný přístřešek se stolem a dvěma lavicemi, infopanel o NS Okolo Ratiboře za valašskou písničkou s kovovým sloupkem na pamětní knížku a stojan na kola.

A nyní k vlastnímu průběhu sobotního odpoledne. K přítomným účastníkům akce promluvil starosta Ratiboře Martin Žabčík. Historickou realitu počátku 14. století ve zdejším regionu stručně a zajímavě osvětlil historik Mgr. Zdeněk Pomkla, k poslechu zazpívali Kosáci. Vlastní odhalení sochy „Trůn Václav III.“ provedli oba výše jmenovaní, přičemž Martin Žabčík připomněl, že autorem návrhu sochy je ratibořský rodák akademický architekt Libor Sošťák a „Trůn Václav III.“ vyrobil pod jeho “dohledem” další Ratibořan Patrik Srněnský. Pak se účastníci ceremoniálu přesunuli na louku u soutoku Ratibořky s Bečvou, kde skupina historického šermu Alternus pod vedením Mirka Hlinského zaujala svými výkony nejen přítomnou mládež. Celou akci moderoval a řídil probošt pomyslného cisterciáckého kláštera Ctirad.

Zase máme na co vzpomínat.

Pozvánka

Obec Ratiboř ve spolupráci s LG Ratiboř, za účasti skupiny Alternus, Vás zvou na Odhalení symbolu královského trůnu na místě plánované stavby kláštera „Thronus Regis“ Václavem III. v roce 1306 při soutoku Ratibořky s Bečvou v sobotu 19. června 2021
od 14:00 h (u soutoku)

  • Úvodní slovo starosty obce Ratiboře Martina Žabčíka
  • O vládě posledních Přemyslovců a zakládání klášterů na Moravě promluví Mgr. Zdeněk Pomkla ze Státního okresního archivu Vsetín
  • Odhalení symbolického trůnu
  • Vystoupení mužského pěveckého sboru Kosáci z Ratiboře
  • Dobu středověku představí skupina historického šermu ALTERNUS

Parkoviště osobních vozidel domluveno u Prefixu.
Akce se koná za každého počasí!

Fotogalerie 88 fotek

+82

Sledujte nás i na sociálních sítích