INFO: +420 571 442 090 | obec@ratibor.cz
Dnes je 21. prosince 2024 a svátek má Natálie 1°C | Zítra Šimon 0°C
CS EN DE

Projekt BE READY v Ratiboři

6. srpna 2024 | Ratiboř

Nadpis článku

Pojďme se prostřednictvím krátkého VIDEA seznámit s mezinárodním projektem, podpořeným ze zdrojů EU, ve kterém bude obec Ratiboř hledat vhodné řešení pro oblast rozsáhlou přes 6 000m² přímo v centru naší obce…

V tomto místě se nejvíce projevují nepříznivé klimatické podmínky a to zejména v horkém období, které ještě navíc zhoršuje vysoká intenzita automobilové dopravy.


6. 8. 2024

Projekt BE READY = strategie odolnosti, připravenosti a zmírňování dopadů městských tepelných ostrovů = Urban Heat Islands

Do pilotního testování bude zapojeno celkem 12 měst ze všech států v Podunají. V rámci České republiky to bude obec Ratiboř. Mezi hlavní výstupy projektu patří společně vyvinuté a zavedené metodiky a sady nástrojů pro hodnocení rizik městských tepelných ostrovů, analýzu dat a modelování na úrovni měst.

Podívejte se na VIDEO u tohoto příspěvku.

V rámci projektu spolupracujeme nejen s českými partnery

JINAG
hraje klíčovou roli při podpoře definování pilotních projektů a vytváření sad nástrojů pro města a obce. Agentura se aktivně podílí na formulování politických doporučení a jejich šíření mezi své regionální partnery, čímž podporuje projekty zaměřené na ochranu životního prostředí a adaptaci na změnu klimatu. Prostřednictvím spolupráce s vnitrostátními orgány a orgány EU zajišťuje JINAG komplexní podporu a soulad s širšími politickými rámci.
www.jinag.eu

DEX Innovation Centre
jako EIT Health HUB pro ČR se v projektu Be Ready zaměřuje na dopady environmentálních změn na lidské zdraví. Jedná se zejména o mapování osvědčených postupů v regionech a v neposlední řadě poskytování podpory českému projektovému partnerovi municipaligtě Ratiboř při implementaci projektu, což je jedna z klíčových rolí DEX IC v rámci tohoto projektu.
www.dex-ic.com

Slovenská technická univerzita v Bratislavě
je vědeckým partnerem projektu Be Ready. STUBA se podílí na přípravě metodiky pro identifikaci tepelných ostrovů v obcích a spolupracuje s obcí Ratiboř na sestavení dokumentu o tepelných ostrovech. Realizuje také místní měření a evidenci klimatických dat, která obci pomůže zpracovat, interpretovat a využít v dokumentu o tepelných ostrovech. Jako vědecký partner projektu pomáhá při organizaci a realizaci místního tematického workshopu.
www.stuba.sk

Tento projekt je podporován programem Interreg Danube Region spolufinancovaným Evropskou unií.

Interreg Dunabe Region


22. 4. 2024

U příležitosti mezinárodního Dne Země představujeme projekt, který je podpořen ze zdrojů EU a má podporovat partnerská města ve zvýšení odolnosti vůči negativním vlivům tepelných ostrovů…

Jedná se celkem o 12 měst ze všech států v Podunají.

Mapa zapojených státůV rámci toho budou vyvíjena, testována a zaváděna účinná opatření, která pomohou řešit problematiku tepelných ostrovů. V rámci naší obce budou v rámci pilotního projektu testována konkrétní řešení pro oblast rozsáhlou přes 6000 m² a to přímo ve středu naší obce.

Náves obce RatibořTato řešení budou zaměřena na zelené opatření založeném na vegetaci a modré opatření zaměřující se na nové využití vodních zdrojů. Mezi hlavní výstupy projektu patří společně vyvinuté a zavedené metodiky a sady nástrojů pro hodnocení rizik městských tepelných ostrovů, analýzu dat a modelování na úrovni měst.

Co to znamená pro lidi?

Městské tepelné ostrovy mají negativní vliv na obyvatele, kteří v nich žijí. Vyšší teploty ovlivňují nejen fyzickou a psychickou pohodu obyvatel města, ale i kvalitu životního prostředí, nemluvě o vyšších nákladech na klimatizování budov. Očekávaným přínosem navržených řešení je snížení teploty ve městech a obcích až o 1 stupeň celsia a tím zmírnění zmiňovaných negativních dopadů.
 
Projekt odstartoval: 1. ledna 2024
Poskytovatel dotace: Interreg DANUBE (2021–2027)
Koordinátor projektu: Sofia Development Association
Období realizace: 01/2024–06/2026

CÍLEM PROJEKTU JE:

  • Poskytnout městům nástroje pro hodnocení a provoz, aby lépe porozuměla příčinám a účinkům UHI.
  • Sdílení metodik pro hodnocení zranitelnosti a ochrany životního prostředí.
  • Spoluvytvářet, testovat a ověřovat společně vyvinutá řešení pro zmírnění účinků UHI prostřednictvím 12 pilotních projektů ve městech.
  • Na základě tradiční čínské praxe, která využívá malé, ale účinné strategie k řešení problému, využít tří typů řešení (zelená=zeleň, bílá=povrch a modrá=voda).
  • Zlepšení odolnosti, připravenosti a adaptace města na UHI prostřednictvím akčních plánů a strategií.

Můžete se zapojit a podpořit akce bojující proti změně klimatu i v obci Ratiboř a učinit svět udržitelnějším pro všechny. Více informací o projektu najdete na našich stránkách na sociálních sítích Facebook a LinkedIn a také na webových stránkách projektu: www.interreg-danube.eu/projects/be-ready.

Info Leták

Den Země

Sledujte nás i na sociálních sítích