Nadpis článku
V Ratiboři probíhá měření termokamerou a meteostanicemi…
Meteostanice na území obce Ratiboř
V rámci projektu Be Ready, který je podpořen ze zdrojů EU, jsou na území obce Ratiboř umístěny dvě meteostanice, které nepřetžitě zaznamenávají teplotu vzduchu, množství srážek a vlhkost vzduchu. Tyto meteostanice také měří směr a rychlost větru. Informace, které jsou nepřetržitě přenášeny do webové aplikace budou dále využity a vyhodnocovány v rámci tohto projektu.
Meteostanice na návsi
Meteostanice v zahradě školky
Měření termokamerou
Další data jsou získávány pomocí termokamery, kterou lze použít k měření teploty různých povrchů. Je to jeden ze způsobů, jak ověřit extrémní přehřívání povrchů na území obce. Přehřáté povrchy v sídle jsou v létě běžné, a to i ve dnech, kdy nejsou extrémní tropické dny a Český hydrometeorologický ústav nehlásí výstrahy před vysokými teplotami.
Tepelné ostrovy v obcích se obvykle vyskytují v místech, která jsou zastavěná, nepropustná (asfalt, beton) a v jejich blízkosti nejsou žádné prvky, které by zajišťovaly ochlazování povrchů – stínění nebo zvlhčování (např. zeleň).
V Ratiboři je tepelným ostrovem křižovatka před obecním úřadem, kterou tvoří silnice, most přes Ratibořku a přilehlé chodníky:
Začátkem srpna 2024 byly na chodníku, který je součástí tepelného ostrova na křižovatce v Ratiboři, zaznamenány teploty až 77,3 °C během typického letního dne, kdy nebylo vydáno žádné meteorologické varování před vysokými teplotami…
Povrch ve stínu autobusové zastávky měl až 46 °C.
... a povrch autobusové zastávky bez stínění měl téměř 75 °C.
Sálavé teplo z takto vyhřívaných povrchů je pro lidi nepříjemné. Dlouhodobá blízkost takových vyhřívaných povrchů má nepříznivé účinky na lidské zdraví.
Více informací o projektu BE READY najdete na stránkách projektu:
https://interreg-danube.eu/projects/be-ready
Tento projekt je podporován programem Interreg Danube Region spolufinancovaným Evropskou unií.