INFO: +420 571 442 090 | obec@ratibor.cz
Dnes je 21. listopadu 2024 a svátek má Albert 0°C | Zítra Cecílie -1°C
CS EN DE

Historie názvu naší obce – TA Ratiboř nebo TEN Ratiboř?

31. října 2023 | Zapomenuté osudy

Zapomenuté osudy

Nadpis článku

Nové vysvětlení názvů Ratiboř a Ratibor…

Ratiboř – obec

V roce 1980 jsem uvedl v publikaci Partyzánská obec Ratiboř: „Název obce je slovanského původu a označuje lučinu (rať) mezi borovými lesy. Podle jiného názoru je název obce odvozen od osobního jména Ratibor“... [1] Vycházel jsem z tehdejších dostupných pramenů.

Pro vznik názvu naší vesnice však existují i jiná vysvětlení.

Pokusím se podle dnešních pramenů původ názvu naší obce více rozvést, nikdy ale již neodhalíme toho, kdo první vyslovil a pojmenoval místo osídlení, které dnes nese název Ratiboř.

První písemnou zmínkou byl název potoka uvedený v zakládací listině posledního krále z rodu Přemyslovců Václava III., kterou vydal 19. května 1306. Zde uvádí, že se rozhodl v místech na soutoku vod Bečvy a Ratibořky založit klášter s majestátným názvem Thronus Regis, což v překladu z latiny znamená Králův trůn. Potok nazval Ratybor. Z toho lze usoudit, že již tehdy existovala osada s tímto názvem. [2]

Název Ratybor je údajně slovanského původu. Složený ze slov rat = boj a bor. Ratybor = ten, který bojuje s přírodou, mýtí a přeměňuje lesy tzv. klučením na půdu, která mu měla poskytovat obživu za účelem založení osady. Klučení je odstraňování pařezů, v dřívějších dobách sekerou, pilou a potahem (koňským, volským).

  • Slovo ze staroslověnštiny - рать, (rať) v překladu znamená válka, boj
  • Slovo ze staroslověnštiny - борьць, (borc) v překladu znamená bojovník

V některých materiálech se uvádí, že druhá část názvu – „bor“ souvisí s borovicemi. Ve staroslověnštině je však borovice – соснь, (sosn) v překladu borovice, sosna. [3]

Významově název Ratybor souvisí zejména s bojem (dobýváním, těžkou prací). Navíc stromy borovic se v okolí naší obce příliš nevyskytovaly, protože ve 14. a 15. století v našem regionu převažovaly jedlovobukové lesy. [4]

Zajímavostí je, že jihočeská obec Ratiboř právě vysvětluje svůj název původem slovanským a složeninou slov rať = boj a bor = borový les. „Ratibor = ten, který bojuje (mýtí) lesy za účelem založení osady – je možné vysvětlení, jak vznikl název obce.“ [5]

Historicky se pak název naší vesnice měnil takto:

  • 1306 – Ratybor… název potoka v zakládací listině kláštera Thronus Regis
  • 1677 – Ratibor… mapa - Moraviae olim regnum, nunc marchionatus
  • 1692 – Ratibor… Coronelliova mapa Moravy (viz výřez Coronelliovy mapy Moravy, 1692)
  • 1782 – Rattyborz… I. vojenské (josefské) mapování – Morava, mapový list č. 70
  • 1829 – Ratiborž… německý název (viz mapa, 19. století na webu seznam.cz)
  • 1878 – Ratiborz… III. vojenské mapování, františko-josefské; německý název
  • Od roku od 1881 – Ratiboř… již český název [6]

Podle tohoto nového zjištění je Ratiboř podstatné jméno a jazykově se skloňuje jako vlastní jméno podle mužského vzoru muž. Správně by tedy mělo být: „V našem Ratiboři.“ místo „V naší Ratiboři“ nebo „Jedu do Ratiboře.“ My však většinou používáme valaštinu: „Jedu do Ratibořa.“ [7]

Název naší vesnice není ojedinělý. V zahraničí je to polský Racibórz, který překládáme jako RATIBOŘ. Ratibořské knížectví bylo slezským knížectvím s hlavním městem Racibórz (Ratiboř).

Na území České republiky nacházíme:

  • RATIBOŘ, obec v okr. Jindřichův Hradec
  • RATIBOŘ, část obce Žlutice okr. Karlovy Vary
  • RATIBOŘ, část obce Chyšky v okr. Písek
  • RATIBOŘ, (vojenský újezd Hradiště) zaniklá vesnice v okrese Karlovy Vary [8]
Ratibor – mužské jméno

Ratibor (Ratybor) se užívalo a užívá dodnes jako mužské jméno. Zejména v Polsku, kde vzniklo roku 1172 Ratibořské knížectví polského města Ratiboře (polsky Racibórz), a panovníci se jmenovali např. Přemek Ratibořský, Lešek Ratibořský.

Jméno Ratibor podle českého kalendáře má svátek 9. srpna spolu s Romanem, jelikož však nemají společný význam ani původ, začíná se častěji připisovat k 9. květnu, kdy slaví svátek Ctibor. Varianta jména se objevuje v příjmení Ratiborský.

V České republice je 15 osob nositeli jména Ratibor a je na 2761. místě s věkovým průměrem 60 let (nejvíce v Brně – 5). [9]

Samotnému jménu se pak přisuzují vlastnosti válečníka.

На старославянском языке данное имя означает „Fearless warrior“, „dobyvatel“. (V překladu ve staroslovanštině znamená toto slovo „nebojácný válečník.“)

Ratibor (ve zdrobnělé podobě prostě Ratja nebo Borya) má řadu pozitivních vlastností. Toto poměrně vzácné jméno se často nachází v historických románech a je ztělesněním síly, odvahy a odhodlání. Takový muž je smysluplný a pracovitý, dosahuje svých cílů a je vždy připraven pomoci svým příbuzným.

Význam a charakteristika vlastního jména Ratibor

Любые проблемы легко и быстро разрешает Ратибор. (Překlad: Jakékoliv těžkosti a problémy vyřeší Ratibor.)

„...Opravdu agresivní je jméno Ratibor. Jeho původ je spojen s velkým vojenským vůdcem milic pod princem Kyjeva, Vsevolodem Jaroslavem (1078). Toto je skutečný válečník oddaný svému lidu. Koncept vlasti je pro něj rodina, staletí staré tradice a supervelmoc. Je připraven na poslední snahu chránit rodinu a přátele. Ratibor je integrální osobnost obdarovaná neurčitou energií. Je silný, zodpovědný a vynalézavý“.

Nejstarší mapy Moravy, slovníky staroslověnštiny, kroniky a listiny nám dávají hodně odpovědí. Z nich vyplývá, že název naší obce Ratiboř i vlastního jména Ratibor s největší pravděpodobností vysvětlujeme tak, že naši předkové byli udatní, pracovití, bojovní. Nejednou byli nuceni soupeřit nejen s těžkostmi válečnými i přírodními podmínkami středověku.

Úcta a pokora k životu a práci našich předků je předpokladem pochopení toho, co vytvořily předchozí generace.

Stanislav Haša

Zdroje

Mapa – 17. století – Coronelliova mapa Moravy, 1692
Mapa – 19. století – www.mapy.cz

Sledujte nás i na sociálních sítích