INFO: +420 571 442 090 | obec@ratibor.cz
Dnes je Neděle 28. listopadu 2021 a svátek má René 1°C | Zítra Zina -1°C

Základní organizace svazu zahrádkářů

30. března 2020 | Zahrádkáři

Nadpis článku

V uplynulém roce jsme ve spolupráci s obcí uspořádali hojně navštívenou, širokou veřejností kladně hodnocenou, květinovou výstavu v místní sokolovně.

Naše květinová výzdoba byla součástí úspěšné prezentace obce v soutěži vesnice roku a dalších akcí. Výstava květin spojená s přednáškou byla uspořádána i v denním stacionáři Diakonie ve Vsetíně, kterou chceme letos zopakovat. Pěstitelské zkušenosti jsme si předávali při setkávání členů na staré faře. I v letošním roce, jakmile to počasí dovolí, budeme v této činnosti pokračovat. Pečovat budeme o záhony Jiřin a bylinkovou zahrádku u staré fary, na části přilehlé plochy budou opět vysázeny gladioly. Tyto budou pěstovány i na zahradách členek. Věříme, že se podaří opět vypěstovat exponáty splňující náročná kritéria hodnocení na výstavách květin, budou-li tyto výstavy vůbec konány. Předpokládáme uspořádání výstavky v budově obecního úřadu i květinovou výzdobu kostela.

Aktivně jsme se zapojili i do vyhledávání starých odrůd jabloní, zejména jadernic. Mapování dříve pěstovaných krajových odrůd nadále probíhá. K zaznamenání výskytu předmětných jabloní na území obce je třeba uvést číslo parcely nebo číslo domu, kde se jabloň nalézá, i předpokládané stáří stromu. Má-li někdo zájem se této akce zúčastnit, ať se obrátí na p. A. Gerlíkovou, tel. 739 082 916, nebo na p. E. Miniarikovou, které případnému zájemci sdělí podrobnosti ke způsobu evidence výskytu těchto stromů. Významnou akcí v naší obci se stane plánované mezinárodní setkání ovocnářů dne 5. 12. 2020 spojené s degustací jablek. U jablek starých krajových odrůd jabloní bude pro případné zájemce možné zajistit odborné posouzení i během léta a podzimu.

Kromě zahrádkaření máme v plánu i další aktivity např. zájezd na zahrádkářskou výstavu Floria Kroměříž a další, dle aktuální nákazové situace v ČR.

Anna Gerlíková
předsedkyně

Sledujte nás i na sociálních sítích