Valašský soubor KOSISKA
Nadpis článku
Rituál se zpravidla koná na Smrtnou neděli, my jsme tento zvyk již tradičně přesunuli na sobotu jako součást Ratibořské jarní výstavy.
„Vynášení smrti a vítání jara je západoslovanský lidový zvyk pocházející z předkřesťanské éry. Jeho ústředním prvkem je slaměná figura oblečená v ženských šatech, známá pod četnými jmény jako například Morana, Morena, Marzana, Mařena, Smrt, Smrtka nebo Smrtholka.“
Chlapi Kosáci jezdili na žebřiňáku taženém koňmi jako odvedenci po dědině a zpívali písně ze svého repertoáru, ale i písně lidové známé nám všem. Po příjezdu před kostel nás seznámili se svým novým kusem Masár, Masár. Pak už se představili naši malí i větší Kosáčci se svým pásmem Na Salašu, které spoluvytvořily Barča a Radka, jimž patří velký dík za trpělivost při zkouškách, za práci, která nese postupně své ovoce. Za doprovodu Martina a pomoci dalších rukou tak mohou vznikat a ožívat prastaré zvyky, rituály a obyčeje.
„Smrt je vynášena z vesnice za zpěvu obřadních písní a poté vhozena do vody či do příkopu, pálena nebo zakopávána do země. Házením do vody nejspíše nejde o zničení Smrti a Zimy, ale pouze o její poslání zpět do podsvětí, do kterého je vodní tok branou.“
„Smrt, smrt ukrutná, kyselica nechutná, kyselicu sníme a smrt utopíme... FUK TAM S ŇŮ!“
Zpěv, tance, kyselica a dobrá nálada tak zakončily krásnou sobotu a my se těšíme na další vystoupení na Gulášovém králi 2018!
Za soubor Kosiska
Lucie Žabčíková