Kryté posezení se nachází v pomyslném centru obce.
Některé zajímavosti z historie návsi obce
Pro občany Ratiboře je pomyslným centrem obce místo, které získalo současnou podobu v 70. letech minulého století – v okolí obecního úřadu (OÚ). Novým přemostěním Ratibořky a úpravou obou břehů nabylo místo zcela nový vzhled.
- Na místě, kde dnes stojí budova OÚ, bylo v 60. letech minulého století vybudováno kluziště, které pak bylo přemístěno na Chmelníky a po několika zimních sezonách zaniklo.
- Budova tehdejšího MNV byla přízemní a v roce 1975 získala přestavbou současnou podobu.
- Vedle OÚ se nachází kino, které po rekonstrukci zahájilo promítání 22. července 1961, jako první v okrese s širokoúhlým plátnem). Kino dostalo název „Kolektiv“ a promítalo se 5 dnů v týdnu. Budova kina sousedila s pohostinstvím U Pilčíků.
- Vedle pohostinství stávala dřevěná nízká budova, kde provozoval svoji činnost holič pan Karel Mikšík.
- Naproti budovy kina stávala malá chaloupka trafiky pana Arnošta Poslušného s malým výdejním okénkem a pravidelným sdělením – Přijdu hned. Vedle trafiky rostly košaté lípy a Ratibořku protínal dřevěný most (dnes je náš potok v těchto místech zakryt širokým plochým přemostěním).
- Pod starým dřevěným mostem kdysi přespávali kočovní brusiči nožů a nůžek. Most byl místem častých dopravních nehod. Pamětníci si jistě vzpomenou na jednu kuriozní nehodu, kdy se z mostu do potoka z převrátilo plně naložené auto s brynzou. Dopravní nehody se pak staly hlavním důvodem nového přemostění Ratibořky zahájeného v roce 1980.
- Následuje Karolovo pekařství a prodejna potravin. V minulosti Karolovo pekařství sousedilo s pobočkou Kohnovy nábytkářské továrny, kterou později převzala firma Thonet – Mundus, která pak byla v době krize v roce 1929 zavřena.
- Naproti Karolova pekařství (dnes autobusová zastávka) byla obecní váha a v budově obecní mandlovna s pračkou. V roce 1968 byla tady otevřena prodejna Potravin „Pramen“. Vedle prodejny vedl přes Ratibořku brod do údolí Hološína.
- Naproti pohostinství, na pravém břehu Ratibořky, byla prodejna stavebnin pana Jana Čablíka.
- Před II. sv. válkou stávala vedle stavebnin kovárna. Působili zde kováři Jan Mareček a Ludvík Hynek.
- V sousední patrové budově byla prodejna textilu p. Františky Halmazňové. Dnes je tu Květinářství a Galanterie. Kdysi nízká sousední budova rodiny Hurtíků byla změněna v dnešní prodejnu Průmyslové zboží U Karolů.
- Rodinný domek ve zdejší zahradě obývala rodina Baroňů, v dnešní době je majetkem Obecního úřadu v Ratiboři.
- Pod splavem je soutok Ratibořky s levým přítokem potoka Kateřinky.