INFO: +420 571 442 090 | obec@ratibor.cz
Dnes je pátek 1. července 2022 a svátek má Jaroslava 22°C | Zítra Patricie 20°C
CS EN DE

Připravované akce pro podání žádosti o dotace z Programu rozvoje venkova MMR ČR

30. září 2020 | Ratiboř

Nadpis článku

V měsících říjen až prosinec bude opět možné podávat žádosti o dotace na ministerstvu pro místní rozvoj.

Jelikož je avizované navýšení finančních prostředků na podporu obcí, chceme této příležitosti také využít. Již od jara připravujeme projekčně několik staveb, o jejichž podporu bychom chtěli žádat.

Myslivecká chata Červené

Areál v Červených prochází postupnou obnovou. Po výstavbě nového pódia a průběžné stavbě sociálního zařízení, které by mělo být v provozu od jara roku 2021, jsme se rozhodli využít dotačního titulu Podpora budování míst aktivního a pasivního odpočinku a připravit projekt nové myslivecké chaty, která by měla být přístavbou k sociálnímu zařízení. V nové chatě by našel uplatnění hlavně myslivecký spolek, pro který by byla potřebným zázemím, a zároveň by chata měla sloužit jako zázemí pro pořádání zábav, mysliveckých výletů a dětských dnů, k čemuž areál dříve sloužil. Snažíme se mu tímto vrátit jeho funkci, avšak s potřebným zázemím a dostatečnou kapacitou pro potřeby dnešní doby. Chatu navrhl akad. arch. Libor Sošťák a měla by být dvoupodlažní. V přízemí by měla být kuchyň a bufet se sklady pro pořádání venkovních akcí a v prvním patře pak společenská místnost pro potřeby mysliveckého spolku i dalších aktivit.

Obnova místních komunikací

I nadále chceme pokračovat v postupných opravách místních komunikací. Další plánovanou etapou na příští rok je ulice nad hasičákem. V této ulici je potřeba nejen nový asfaltový povrch a nájezdy do dvorů, ale musí se zde opravit i kanalizace, která je stále vedena v původních betonových rourách. Oprava kanalizace je potřebná i pro nově budované polyfunkční komunitní centrum, které by mělo být napojeno tímto směrem. Zde připravujeme žádost na dotační titul Podpora obnovy místních komunikací.

Revitalizace hřiště za sokolovnou

Další možností získat finance je dotační titul Podpora obnovy sportovní infrastruktury. Zde je možné čerpat na sportoviště určená pro potřeby základní školy. Hřiště za sokolovnou již vyžaduje nový umělý povrch a hlavně je potřeba opravit drenáže pod povrchem hřiště, protože vždy, když zaprší, je z hřiště spíše rybník. V rámci této opravy by mělo být vyměněno i osvětlení za úspornější ledkové a zvýšen plot ze strany od Mikuláštíků. Současně bychom chtěli opravit strop v sálu sokolovny. Jsou zde dosluhující staré sodíkové výbojky, které je již problém opravovat. Strop je potřeba opravit i z důvodu akustiky, která způsobuje v sálu velké problémy.

Rekonstrukce stávající budovy hasičáku

Přízemí bývalé hasičské zbrojnice je dnes využíváno obecním úřadem jako skladiště a garáž pro bagr. V budoucnu by měl být tento prostor využíván při pořádání kulturních akcí, jako tomu bývá při guláších. Z garáže by měla vzniknout vstupní brána do areálu a ze stávajících skladů WC pro veřejnost, které bude dostatečně dimenzované na celý areál. Zároveň bychom rádi zpřístupnili hasičskou věž, z níž by měla vzniknout vyhlídka a na jednotlivých podestách schodiště malá galerie. Hasičské hadice se již dnes nesuší a věž ztratila svůj význam. Přesto je určitou dominantou při vjezdu do obce a je škoda toho nevyužít. Mohu potvrdit, že pohled z vrcholu věže na obec je velmi působivý. Na tuto akci je možné získat finance z výzvy Rekonstrukce a přestavba veřejných budov.

Oprava lávek přes Ratibořku

Přes potok v centru obce vedou tři lávky – u Ponorky, naproti Kašparů a u Jednoty. Tyto lávky jsou již ve velmi špatném stavu a je potřeba je obměnit. Rádi bychom je vyměnili za nové lávky, na které lze čerpat finance z dotačního titulu Podpora obnovy staveb a zařízení dopravní infrastruktury.

Martin Žabčík
starosta

Sledujte nás i na sociálních sítích