INFO: +420 571 442 090 | obec@ratibor.cz
Dnes je pátek 27. května 2022 a svátek má Valdemar 20°C | Zítra Vilém 14°C
CS EN DE

Oslava 100. výročí republiky a 100 let Českobratrské církve evangelické

18. října 2018 | Ratiboř

Nadpis článku

... se v Ratiboři uskutečnil 28. října 2018. Byla odhalena busta T. G. Masaryka v novém parčíku svobody u fary, kde jsme také vysadili Lípu svobody.

Oslavy 100. výročí republiky nás provázejí po celý rok. I my jsme se chtěli k této významné události připojit. Již na jaře při festivalu O gulášového krále proběhla první připomínka výročí v podobě vojenského ležení a makety letounu spitfire. Den před samotným 28. říjnem byla na kostele instalována státní vlajka, která zde vlála při osvobození v roce 1945. Děti ze základní školy položily květiny a věnce ke všem pomníkům v obci, válečným hrobům a hrobům řídících učitelů a farářů na místním hřbitově. V samotný den oslav byla za zvuku fanfár vnesena do kostela příslušníky Armády České republiky státní vlajka následována obecním a hasičským praporem. Za nimi v průvodu vešli představitelé obce, církve a místních spolků. Po slavnostních bohoslužbách, které zároveň oslavovaly i 100 let Českobratrské církve evangelické, pokračovala slavnost před kostelem, kde byli květinami a čestnou stráží uctěni Ratibořané padlí v I. světové válce. Následovalo slavnostní odhalení nově instalované busty T. G. Masaryka pod magnólií u nové fary. Naše pozvání přijala paní Mynaříková, která v letošním roce oslavila 100 let a několikrát se ve svém životě s tatíčkem Masarykem setkala. Symbolicky došlo k propojení roku 1918 a 2018 její přítomností a vzpomínky na prvního prezidenta v jejím podání byly opravdu úchvatné. Zazněla celá československá hymna a paní Mynaříková s naším rodákem panem Frydrychem slavnostně odhalili bustu TGM. Následně byla zasazena v blízkosti busty Lípa svobody, kterou obci věnovala nadace Partnerství. Tato organizace mapuje stromy svobody vysazované od roku 1918 po celé republice. Jeden z nich teď roste i v naší obci. Výročí dále pokračovalo menší slavností v Borčí u muzea Ludvíka Hynka, kde byla zasazena Lípa republiky. Vyvrcholením celého dne byl koncert Komorního smyčcového orchestru ZUŠ Morava. Nutno dodat, že koncert byl jedním z nejvydařenějších a svou úrovní nejprofesionálnějším, jaký kdy v ratibořském kostele zazněl. Celý den jsme zakončili besedou u cimbálu na hasičské zbrojnici.

Zde chci poděkovat všem, jež přispěli finančně do sbírky na pořízení busty TGM. Vybrala se hezká částka 20 430 Kč. Velmi si vážím toho, že se na příspěvcích podílely místní spolky. Díky patří též všem zaměstnancům obce, členům sboru, členům Armády České republiky, členům historického vojenského klubu Svobodovců, manželům Vackovým a všem, kteří se na organizaci akce podíleli. Oslavy 100 let proběhly opravdu důstojně a památkou na ně je nový parčík svobody. Ten bude díky T. G. Masarykovi a Lípě svobody místem připomínajícím naši republiku, státnost, základní demokratické a lidské hodnoty.

Fotogalerie 71 fotek

+65

Sledujte nás i na sociálních sítích