INFO: +420 571 442 090 | obec@ratibor.cz
Dnes je Středa 26. ledna 2022 a svátek má Zora 0°C | Zítra Ingrid 1°C

Rozsvícení Vánočního stromu s obecní zabijačkou

28. listopadu 2015 | Ratiboř

Nadpis článku

Přiblížil se adventní čas a k němu patří rozsvícení vánočního stromu a také zabijačka.

V letošním roce jsme si řekli, že musíme připravit více zabijačkových specialit, aby se podařilo udržet prodej déle než jednu hodinu. I přes to, že jsme zpracovali deset pašíků, nebylo to dostačující. Velká skupina dobrovolníků spolu s obecními zaměstnanci se celý týden snažila připravit vše tak, aby v sobotu nebyly velké fronty a na všechny se dostalo.

Vůně zabijačky přilákala skutečně velké množství návštěvníků na naši náves. Lidé přicházeli nejenom nakoupit, ale mnozí doma ani nevařili a celé rodiny dorazily poobědvat za doprovodu cimbálové muziky Kordulka. Zabijačky rychle ubývalo a pomalu začala příprava večerního programu. Pro děti se otevřela rukodělná dílna, na pódiu zářil živý betlém a ve čtyři hodiny paní starostka zahájila program k rozsvícení stromu.

Tradičně vystoupily děti ze základní školy za doprovodu Radky Mrlinové a po nich následoval mužácký sbor Kosáci se svým vánočním pásmem „Při Betlémě na salašu“. Navštívil nás také Mikuláš se svou družinou a pak už se návsí rozvoněl svařák a linuly se libé melodie valašských koled.

Nejlépe sobotní atmosféru vystihl pan Michal Burda z Valašského deníku:

„Zabíjačková polévka, kterou jsem v sobotu ochutnal v Ratiboři, byla vynikající. Stejně dobré a možná i lepší byly určitě i ostatní zabíjačkové speciality, jež místní připravili, na které jsem už ale bohužel neměl v žaludku místo. Škoda. Okusím zase až příště. Nebylo to ale vynikající jídlo, které mi nakonec v sobotu odpoledne v Ratiboři zachutnalo nej- více. Ještě lépe „chutnala“ ta všudypřítomná dobrá a pozitivní nálada, která mezi Ratibořany panovala. Jestliže si některá akce zaslouží přízvisko příjemné sousedské setkání, byla to jistě právě zdejší sobotní obecní zabíjačka. Do její organizace se zapojila řada místních lidí a spolků. A zdá se mi, že cílem nebylo jen se dobře najíst, ale především se potkat se sousedy a jen tak si s chutí popovídat. Nevidí se to všude.“

Martin Žabčík
místostarosta

Fotogalerie 106 fotek

+100

Sledujte nás i na sociálních sítích