INFO: +420 571 442 090 | obec@ratibor.cz
Dnes je Pondělí 6. prosince 2021 a svátek má Mikuláš -0°C | Zítra Benjamin -2°C

Vodní a odpadové hospodářství obce

28. ledna 2019 | Ratiboř

Nadpis článku

V průběhu ledna 2019 proběhla v celé obci inventurní kontrola vodoměrů.

Při zapisování stavu vody byla většina vodoměrů nafocena a překontrolována. V obci máme připojeno 407 vodoměrů, z nichž ani jeden není zaplombován. Dle zákona by měly být vodoměry měněny max. po 6 letech. Do téhle normy se nám vejde pouze 60 vodoměrů, tudíž musí dojít k výměně 347 ks a zaplombování všech 407 vodoměrů. V únoru bylo zakoupeno 50 nových vodoměrů a plomb. Hromadná výměna by vyšla na cca 280 308 Kč vč. DPH bez práce. Podařilo se nám sehnat firmu ze Solnice, která se zabývá repasováním starých vodoměrů, tudíž se dostaneme téměř na poloviční cenu.

Tato jednorázová výměna by byla velkou investicí, a proto jsme ji rozplánovali do následujících čtyř let, čímž zajistíme, aby za dalších šest let nedošlo opět ke stejnému problému a obec nemusela najednou hradit tuto vysokou částku. Po výměně první části vodoměrů bude zahájena kontrola funkčnosti hydrantů.

Podobnou kontrolou projde i kanalizace. U domů, kde nebude možno určit, zda je či není připojen, bude po dohodě s firmou VaK Vsetín zapůjčen kamerový vůz k monitorování kanalizací.

Další plánované akce v nejbližší době jsou připojení na obecní vodojem pod sušírnou a části obce na dolním konci od stavebnin k cyklostezce a výstavba posilovacích stanic v Hološíně, u vysílače a v Nepeklově, kde je velký nedostatek vody.

Na čističce odpadních vod byla provedena revize a oprava uskladňovací nádrže na kaly, kde bylo opraveno vzduchování. Na nádrži ještě bude opraven horní betonový lem, který je částečně vydrolen. V letních měsících bude na budově ČoV vyměněna střecha a v rámci úspor el. energie bychom rádi vyměnili stará dmychadla novým úsporným hybridním dmychadlem.

Michal Mrlina
místostarosta

Fotogalerie 3 fotek

Sledujte nás i na sociálních sítích