INFO: +420 571 442 090 | obec@ratibor.cz
Dnes je Neděle 28. listopadu 2021 a svátek má René 2°C | Zítra Zina -1°C

Koncert komorní hudby

15. října 2019 | Ratiboř

Nadpis článku

HUDEBNÍ MOST Olomouc-Vídeň-Kamenice-Ratiboř

Carl Ditters a jeho současníci – čeští klasikové 20. 10. 2019 od 16:30 v ratibořském kostele.

Účinkuje Stupkovo kvarteto:
Vladimír Žůrek a Martina Fischerová – housle, Jiří Kobza – viola David Kostrhon – violoncello
Spoluúčinkuje:
Markéta Cabajová – flétna

PROGRAM

– Carl Ditters von Dittersdorf: Smyčcový kvartet č.2 B dur (1739-1799) / Moderato / Andante / Thema con Variatione
– Jakub Jan Ryba: Kvartet pro flétnu,housle,violu a violoncello (1765-1815) / Allegro maestoso / Andante poco adagio / Finale.Allegro
– Pavel Vranický: Smyčcový kvartet G dur op.23 č.5 (1756-1808) / Allegro molto / Poco adagio / Menuetto.Allegretto / Rondo.Allegro

O UMĚLCÍCH

Stupkovo kvarteto
Historie kvarteta začala v roce 1981, dva jeho zakládající členové – primárius Vladimír Žůrek a violista Jiří Kobza – hrají dosud. Posledních dvacet let do souboru patří členové Moravské filharmonie Martina Fischerová a David Kostrhon. Od roku 2013 se u violového pultu objevuje také Václav David, člen Moravské filharmonie. Kvarteto má na svém kontě 450 koncertů, z nichž některé se konaly v místech, kde se psaly dějiny (nejen hudební). V roce 2012 koncertovali v slavném Carolinu v Praze, kam přišlo na 4 stovky posluchačů. Projekt Konfrontace – česká komorní hudba v proměnách času z roku 2014 přinesl kvartetu Cenu Olomouckého kraje za výjimečný počin v oblasti hudba. V jejich podání publikum slyšelo klasický světový repertoár: Haydn, Mozart, Beethoven, Schumann, Schubert a další. Za důležitější však považují členové kvarteta český repertoár – díla Smetany, Dvořáka, Fibicha, Foerstera a Martinů i současných a žijících autorů: Sluka, Hanuš, Zamečník, Vičar, Juřica, Vrbík.... Výjímečné bylo nastudování smyčcového kvartetu olomouckého rodáka Egona Kornautha pro zahraniční zájezdy (Německo, Rakousko).
Stupkovo kvarteto se zúčastnilo významných festivalů komorní hudby u nás i v zahraničí (Brandýsské hudební slavnosti – koncert Hold Českému kvartetu, Dittersův festival v Javorníku, Camerata nova v Náchodě, Česko-Saský festival aj.). Soubor má na kontě řadu rozhlasových nahrávek, natočil 3 CD (Zelená soudobé komorní hudbě v roce 2011, Hudební most Olomouc - Vídeň v roce 2015 a album ze skladeb Stanislava Vrbíka v roce 2018). Existuje též DVD z roku 2013 s názvem Kronika Stupkova kvarteta(Youtube). V roce 2018 byl realizován projekt Pocta Franzi Schubertovi na Jesenicku a cyklus koncertů ke 100. výročí vzniku ČSR.

Markéta Cabajová – příčná flétna
Absolvovala Královskou konzervatoř v Mons (Belgie) v oboru hra na příčnou flétnu, kterou vystudovala v magisterském programu pod pedagogickým vedením Marca Grauwelse. Vzdělání si v oblasti autentické interpretace doplnila na Masarykově univerzitě v Brně - zaměření hra na flauto traverso. Zúčastnila se řady mistrovských kurzů ve svém oboru: ped. vedení Philippe Bernold, Barthold Kuijken, Joshua Smith, Jan Kvapil aj. Účinkovala také na evropských festivalech (Concerto Bohemia, Janáčkův máj Ostrava, Mezinárodní festival hudby v Polsku, Festival hudby v Belgii). V roce 2013 vystupovala spolu s Marcem Grauwelsem a Cameratou Moravia v rámci SPKH při Moravské filharmonii Olomouc v Redutě, z tohoto koncertu vzniklo CD „Marc Grauwels, Markéta Cabajová & Camerata Moravia live“. V roce 2016 pak účinkovala s MFO sólově. Věnuje se pedagogické činnosti a vyučuje hře na flétnu. V roce 2018 spolupracovala se Stupkovým kvartetem v Kramářově flétnovém kvintetu.

Sledujte nás i na sociálních sítích