INFO: +420 571 442 090 | obec@ratibor.cz
Dnes je Pondělí 6. prosince 2021 a svátek má Mikuláš -0°C | Zítra Benjamin -2°C

Rozšíření vodovodní sítě a opravy cest

16. července 2019 | Ratiboř

Nadpis článku

Voda se stává velkým tématem i v naší obci. Budujeme nové vodovodní přípojky.

Především žádostí o připojení na obecní vodovod enormně stoupá. Všechny se je postupně snažíme vykrývat, ale v mnohých případech to znamená rozšíření hlavního řádu obecního vodovodu, abychom vůbec byli schopni některé lokality připojit. Vody ve studních stále ubývá, a tak je tlak na připojování čím dál vyšší. Dostáváme se i do míst, kde již tlak vodojemu nestačí a jsme nuceni hledat varianty, jak v těchto lokalitách zajistit zásobování vodou.

Jednou z takto náročných lokalit je Hološín a Holíkův vrch. Zde se již projektuje posilovací stanice ATS, která bude zajišťovat dostatečně velký tlak vody pro cca 100 domácností. Stanicí ATS zajistíme zásobování vodou v horní části Hološína i v lokalitě u chat.

Další stanice byla plánována pro ulici Nepeklov. Zde však došlo ke změně, jelikož se připojují rodinné domy U Sušírny. Dostáváme se tak až na samou hranici katastru. Na zastupitelstvo obce se obrátila obec Hošťálková s prosbou o pomoc při řešení jejich problémů se zásobováním pitnou vodou. Došlo k dohodě, že v části Hošťálkové u čističky se napojí rodinné domky na vodu z Ratiboře, přičemž Hošťálková vybuduje stanici ATS na vlastní náklady a umožní připojit Ratiboři ulici v Nepeklově z hošťalovské strany. K propojení vodovodů však nedojde. Zastupitelstvo obce Ratiboř stanovilo podmínku, že se voda z vodovodu Hošťálkové nesmí dostat do vodovodu ratibořského. Toto bude zajišťovat soustava zpětných klapek, které tomu zabrání.

Díky této spolupráci dojde ke značné úspoře na rozšiřování vodovodní sítě, kdy obec ušetří minimálně půl milionu korun za stanici ATS, kterou by musela v horní části obce vybudovat. Je to také krásný příklad spolupráce dvou sousedících obcí, které si vzájemně umí pomoci v obtížných situacích.

Zároveň jsme požádali VaK Vsetín o navýšení ročního odběru vody ze stávajících 80 000 m3 na 120 000 m3. Dalším úkolem je oživení soustavy studní v Kobelném pod vlekem. Zde byl původní zdroj obecní vody. Musí dojít k opravám a vyčištění studní a vodojemu v Kobelném a jeho další údržbě. Musíme zajistit náhradní zdroj vody v případech výpadků a havárií.

Martin Žabčík
starosta

aktualizace 8.10.2019:

Byly nově vyasfaltovány ulice na Skalce a ulice k vysílači. Zbylá část úseku od Žabčíků po hlavní cestu a celá ulice od mostu u Krajčíků až po cyklostezku bude dodělána do konce listopadu, neboť se zde buduje nový vodovodní řad, na který bude připojeno 22 přípojek k rodinným domům. Rozšíření vodovodní sítě proběhlo taky na horním konci od Hajdů až po konec cesty na Sušírně, kde bylo vybudováno pět nových přípojek. V další fázi bude vodovodní řad pokračovat až na hranici s Hošťálkovou, kde budou vybudovány další čtyři přípojky.

Michal Mrlina
místostarosta

Fotogalerie 14 fotek

+8

Sledujte nás i na sociálních sítích