INFO: +420 571 442 090 | obec@ratibor.cz
Dnes je 26. října 2024 a svátek má Erik 11°C | Zítra Šarlota/Zoe 16°C
CS EN DE

Podzimní povodeň

15. září 2024 | Ratiboř

Nadpis článku

Povodně, které nás letos postihly, byly poněkud jiné než všechny předešlé…

Že jednou za čas přijde velká voda nebo lokální povodeň, na to jsme si v našich horských končinách už zvykli. Umíme s tím pracovat a často se velká voda rychle přežene a škody jsou minimální. Letos na podzim nás ale překvapila předpověď a varování, které povodním předcházelo. Už tři dny před jsme byli důrazně upozorňováni na hrozící nebezpečí a k tomu se ještě připojila aktivace krizového systému státu včetně povodňových komisí na všech úrovních. Informace, výstrahy a varování, která k nám začala přicházet, nás přesvědčila o tom, že situace bude opravdu vážná a je potřeba se připravit. Na základě těchto výstrah jsme přistoupili k opatřením, která jsou u nás v obci nutná učinit, abychom minimalizovali škody. Standardně provádíme před avizovanou velkou vodou čištění horských mříží, propustků a svůdní, které se rychle zanáší naplavenými nečistotami z hor. Většinou totiž velká voda přichází z některé části lesů. Naši pracovníci opravdu důsledně zkontrolovali všechna krizová místa, u kterých bývá velká pravděpodobnost, že při velké vodě bývají problematická. Zároveň jsme na základě výzvy hejtmana Zlínského kraje přistoupili i k opatřením, která běžně neprovádíme. Dostali jsme varování, že příštích 45 hodin bude kritických. Začaly se připravovat pytle s pískem, které byly v pátek rozmístěny na problémová místa. Byla také aktivována povodňová komise ve složení starosta, místostarosta, velitel hasičů a obecní technik.

V pátek komise rozhodla o pohotovosti pro všechny pracovníky obecního úřadu a jednotku dobrovolných hasičů. Asi jsme všichni doufali, že se predikce hydrometeorologů nenaplní a půjde jen o planý poplach. V sobotu 14. září se však předpověď naplnila do posledního písmene. Ve 12:42 byl měřidlem průtoku u obecního úřadu nahlášen I. povodňový stupeň. To byl signál pro zahájení činnosti povodňové komise, která rozhodla o aktivaci hasičské jednotky, a zároveň byli povoláni pracovníci obce, kteří začali s dalším plněním pytlů s pískem. V krátké době se k pracovníkům přidali i dobrovolníci. Bylo rozhodnuto o výstavbě protipovodňových zábran na Kateřince za obecním úřadem a u splavu v ulici u Staňků. V 15:11 už hlásilo měřidlo II. povodňový stupeň a v návaznosti na tento stav jsme obdrželi oznámení z Kateřinic, že se na nás žene první přívalová vlna. V tu dobu již všichni pracovali naplno. Povodňové hlídky hlásily místa, kde je potřeba zasahovat. Obecní bagr překopal na několika místech lesní cestu do tábora, jelikož z lokality Dvorca se hrnulo obrovské množství vody, které začalo zaplavovat příjezdovou silnici do obce. Na krátkou chvíli policie silnici uzavřela, aby mohl bagr odstranit nánosy v okolí silnice a voda začala natékat do laguny směr Pržno. Ve stejný čas začala prudce stoupat hladina Kateřinky.

Na lávce u Zahradníků se začaly zachytávat kmeny stromů, které se traktor s vyvážečkou snažil odstraňovat. Povodňová vlna byla ale tak silná, a splavený materiál přibýval takovým tempem, že bylo rozhodnuto o odstranění lávky z koryta potoka, aby se zabránilo vytvoření hráze a vylití potoka. Další problém nastal u podniku Lisovna Valchář, kde hrozilo protržení rybníka, který se nachází hned za výrobnou. Hasiči a obecní pracovníci společně s majitelem firmy a jeho zaměstnanci vynaložili maximální úsilí ke stavbě protipovodňové hráze u zásobovacích vrat do haly, aby v případě protržení nedošlo k jejímu zaplavení. Zemědělské družstvo mezitím vyklidilo dvůr, jelikož byl předpoklad, že přívalová vlna by šla právě tímto směrem. K protržení naštěstí nedošlo.
Jakmile se přívalová vlna přehnala a došlo ke snížení hladiny toků, byla vyčištěna všechna krizová místa od nánosů a doplněny pytle na potřebná místa.

Po 18.00 se všichni zasahující sešli na obecním úřadě, kde pro ně děvčata připravila občerstvení. Zároveň proběhlo vyhodnocení situace a byl naplánován další postup, protože to nejhorší nás podle předpovědi mělo teprve čekat. V noci ze soboty na neděli vydatně pršelo a k ránu došlo k opětovnému zvyšování hladin potoků. V neděli ráno v 5:32 hodin byl opět nahlášen II. povodňový stupeň. Opět byli povoláni všichni zaměstnanci a hasiči. Situace se začala velmi rychle dramaticky zhoršovat. V krátké době jsme měli hlášený III. povodňový stupeň v Kateřinicích a varování, že tentokrát je přívalová vlna ještě větší a rychlejší. Během krátké doby došlo k rapidnímu navýšení hladiny Kateřinky i Ratibořky. Hasiči ještě stihli instalovat pytle s pískem ke všem dveřím domu služeb Ponorka. V té době již začalo docházet k vystoupení vody z koryt potoků. Kateřinka se vylila za obecním úřadem. Díky ochrannému valu z pytlů se ale podařilo nárazovou vlnu vrátit do koryta a nedošlo tak k zaplavení centra obce jako v minulosti. V tu dobu už byl v obci vyhlášen III. povodňový stupeň. Větší problém nastal u  Stavebnin, kdy došlo k rozlití potoka od mostu a zaplavení ulice. V dané lokalitě už nebylo možné nic udělat, jen ulice uzavřít a čekat, až se voda vrátí do koryta. Hasiči s obecní technikou byli v kontaktu s majiteli domků a zjišťovali případné potřeby. Voda se vylila také v Zápotočí, kde zaplavila několik zahrad. Do domů se naštěstí nedostala, ale došlo k zaplavení několika sklepů. Na dolním konci obce se rozlil potůček Hrabinka, který začal zaplavovat silnici a ucpávat kanalizaci. Ve stejnou dobu se zanesly mříže v ulici na Migalce a voda se začala valit ulicí směrem k hlavní silnici. Zde se hasičům v krátké době podařilo pročistit odvodňovací kanály a voda se tak rychle vrátila do zatrubnění. Krizová situace nastala v Červených, kde se začal rozlévat rybník přes hráz a začal vyplavovat areál garáží. Bylo nutné na hrázi vytvořit strouhu, která usměrňovala odtok vody, a zabránit tak vyplavení garáží a sběrného dvora. Zde byla situace opravdu kritická, protože odtékající voda zároveň plnila rybník za lisovnou a riziko protržení se ještě znásobilo.
Situace se zhoršovala i na obecní čističce, kterou voda začala zaplavovat a musela se řešit její odstávka.

Po 8.00 došlo ke kulminaci a voda začala postupně opadávat. Po krátkém odpočinku v podobě snídaně, kterou opět připravila děvčata na obecním úřadě, se rozběhly úklidové práce. Bylo nutné odstranit vyplavené bahno v ulicích, nánosy na horských mřížích a rozběhlo se čerpání vody ze zatopených sklepů. Obecní technika i hasičská jednotka pracovala nepřetržitě až do pozdních odpoledních hodin, aby byly následky co nejdříve odstraněny. Likvidace naplaveného materiálu, pytlů s pískem a další úklid probíhal ještě v průběhu pondělí a úterý.

Po opadnutí vody došlo ke sčítání škod, které se pohybují v řádech desítek miliónů korun. Byla zcela zničena lávka u Zahradníků a u Jednoty. Tato bude v krátké době odstraněna, aby nelákala naše školáky překonávat zábrany a na lávku vstupovat. V tomto případě máme již požádáno o dotaci a čekáme na její vyhodnocení. V jarních měsících by tak mělo dojít k výstavbě nové lávky. Dále byly poškozeny lesní cesty, břehové opevnění na toku Ratibořky a Kateřinky včetně splavu v centru obce. Na Hološínce byl podemlet mostek a bude nutné opravit hráz rybníka v Červených. Velkou starost nám dělá sesuv půdy v Zápotočí. Po vytěžení lesa v rámci rekonstrukce vysokého napětí, které zásobuje elektřinou obec Kateřinice, došlo k obnažení svahu. Zde bude požádána geologická služba o vyhodnocení stavu a návrh opatření.

I když jsme prožili náročný víkend, jsou škody, které po povodni zůstaly, zanedbatelné ve srovnání s tím, co vidíme na Jesenicku a v mnohých jiných lokalitách.

Můžeme být jedině rádi, že v centru obce je historicky vybudováno koryto toku na extrémní přívaly vody. Díky tomu je celé centrum od soutoku Ratibořky s Kateřinkou ochráněno, a to včetně dolního konce obce.

Ještě jednou chci poděkovat členům povodňové komise, obecním zaměstnancům, členům hasičské jednotky a dobrovolníkům za intenzivní a neúnavné nasazení a obětavou práci v náročných podmínkách. Dále panu Bohumilu Zbrankovi za práci s těžkou technikou, ZD Mír za zajištění pytlů na písek, které družstvo věnovalo obci bezplatně.

Martin Žabčík / starosta

Fotogalerie 49 fotek

+43

Sledujte nás i na sociálních sítích