INFO: +420 571 442 090 | obec@ratibor.cz
Dnes je 20. června 2024 a svátek má Květa 17°C | Zítra Alois 27°C
CS EN DE

Slavnostní ceremoniál Evropské soutěže obnovy vesnice 2022

Datum: 11. května 2023 - 13. května 2023

Nadpis článku

Převzetí ZLÁTÉHO ocenění 11.–13. 5. 2023 v německém městečku Hofheim…

Po návštěvě hodnotící komise a následném vyhlášení výsledků nás čekala ve dnech 11. až 13. května cesta do bavorského městečka Hofheim, kde se uskutečnilo slavnostní předávání ocenění. Nebyl to jen klasický zájezd za poznáním, ale čekal nás poměrně náročný program. První den, hned po příjezdu, proběhlo setkání zástupců obcí s hodnotící komisí, kde se představovaly jednotlivé příklady dobré praxe a úspěšné projekty. Zároveň jsme měli příležitost se opět setkat s komisaři, kteří nás loni navštívili. Ve stejnou dobu bylo potřeba připravit stánek s prezentací naší obce na evropském jarmarku venkova, kde se představilo všech 21 obcí. Účastníci našeho zájezdu měli rozepsány postupné služby ve stánku s prezentací, kde se střídali po dvou hodinách. V rámci představení naší obce a také regionu jsme připravili pro návštěvníky ochutnávku frgálů, klobásek, masové pomazánky, slivovice, regionálního piva, povidel a sušeného ovoce. Dále bylo možné si prohlédnout valašské kroje a video o naší obci. Čtvrteční večer byl věnován bavorskému festivalu, kde se na pódiu představila místní dechová hudba. Tu následně vystřídala dechovka z Rakouska a přišlo na řadu i vystoupení Kosáků. Celý večer se nesl v duchu typického bavorského „bírfestu“.

Druhý den dopoledne nás čekaly exkurze do několika vesniček mikroregionu Hofheim. Bylo nutné se rozdělit do skupin, a tak k nám do autobusu přistoupili Belgičané, Poláci a Slováci. Část našich pak jela s autobusem jiné obce. Absolvovali jsme dvě exkurze. Naše skupina navštívila vesničku s 450 obyvateli, kde se nacházel jeden z největších židovských hřbitovů v Německu, židovské muzeum, měli jsme možnost navštívit místní kostel, projít se obcí, nahlédnout do místní mateřské školky a pobesedovat s místními občany. Druhá skupina se vydala do malé vesničky, kde měli možnost vidět jeden z největších solárních parků v Evropě, který se rozkládal na ploše 250 hektarů. Zajímavostí bylo, že Němci vytipovali lokalitu s minimem srážek a neúrodnou půdou, na které elektrárnu postavili. Byl to dokonalý příklad komunální energetiky. Investory pro stavbu elektrárny nebyly jenom velké firmy, ale také třeba obyvatelé dané vesničky, kteří vlastnili například deset panelů a vyráběli si tak elektřinu pro svou vlastní spotřebu. Ale pak tam byl i pan hrabě, který vlastnil 120 hektarů elektrárny a vyrobenou elektřinu prodával. Další zajímavostí bylo malinké komunitní centrum a místní biofarma s obchůdkem. Po dopoledním programu následovala příprava na slavnost. Ta se konala ve sportovní hale městečka Hofheim. Na slavnosti byla zhodnocena celá soutěž a byla předána ocenění. My jsme si na pódium došli pro zlatou medaili. Absolutním vítězem soutěže se stalo rakouské městečko Stadtschlaining.

Po ukončení slavnosti se vydal průvod všech obcí na náměstí. Tady pokračoval evropský jarmark venkova. Opět jsme měli otevřený stánek s prezentací o Ratiboři. Na jarmarku se veselilo, zpívalo, tančilo a hlavně jsme se mohli setkat v uvolněné atmosféře s kolegy starosty a vedením obcí ze soutěžících vesnic. Zjistili jsme, že napříč Evropou vlastně řešíme prakticky stejné problémy a snažíme se naše obce maximálně zvelebovat a vést k udržitelné budoucnosti. Náš stánek byl jeden z nejnavštěvovanějších. Odpoledne se postupně přetavilo ve velkou mezinárodní oslavu v centrálním stanu na náměstí s výbornými bavorskými specialitami a samozřejmě jejich nezapomenutelným pivním mokem. Pódium obsadila místní dechovka a rozjela velký mejdan. Zažít atmosféru, kdy s prvními tóny hudby vstávají všichni mladí i staří z lavic, dupou, buší do stolů, zpívají a veselí se, bychom přáli všem. Ve 22.00 Kosáky opět čekalo pódiové vystoupení, kde jsme zpívali nejen česky, ale představili jsme i polskou a německou píseň. Na závěr jsme celý stan rozezpívali mezinárodní písničkou Škoda lásky.

V sobotu dopoledne jsme měli ještě možnost si volně projít městečko Hofheim a v jednu odpoledne jsme se všichni společně rozloučili ve velkém stanu a nastal čas odjezdu. V autobuse nechyběla dobrá nálada, brzy se rozezněla harmonika a cesta příjemně ubíhala. Domů jsme dorazili v neděli v noci.

Moc děkuji všem, kteří přijali pozvání a vyrazili s námi na slavnostní předávání. Děkuji za reprezentaci naší obce, přípravu prezentačního stánku a obsluhu po dobu dvou dnů. Jsem přesvědčen, že pro většinu z nás to byl životní zážitek spojený s úspěchem naší obce.

Speciální poděkování patří opět Petrovi Zápalkovi za vynikající tlumočnické služby.

Martin Žabčík / starosta

Fotogalerie 138 fotek

+132

Sledujte nás i na sociálních sítích