INFO: +420 571 442 090 | obec@ratibor.cz
Dnes je 22. července 2024 a svátek má Magdaléna 21°C | Zítra Libor 25°C
CS EN DE

Pumptracková aréna

2. října 2023 | Ratiboř

Nadpis článku

Pumptrack je dráha z betonu, asfaltu nebo sklolaminátu určená pro jízdu na koloběžkách, skateboardech, kolečkových bruslích či kolech…

Na této dráze si mohou jízdu užívat jak malé děti, tak hlavně teenageři, které často vidíváme skákat na koloběžkách na mostě u školy či před OÚ. Našim záměrem je využít prostor v okolí hasičské zbrojnice (Svazarmu), kde by byly nainstalovány dvě dráhy.

Jeden betonový ovál (P1) pro již náročnější sportovce a sklolaminátová učební rovinka (P2) pro začátečníky a malé děti.

Martin Žabčík
starosta


Aktualizace prosinec 2022

Na začátku prosince nám bylo oznámeno ze strany Ministerstva pro místní rozvoj, že byla finančně podpořena naše žádost o výstavbu pumtrack hřiště, v níž jsme se umístili v předchozím hodnocení jako devátí náhradníci. V příštím roce tak bude vybudována u budovy Svazarmu nová betonová pumptrack aréna určená pro všechny, kteří rádi jezdí na kolečkových bruslích, koloběžkách, skateboardech či kolech. Snad tato zpráva potěšila nejenom nás, ale hlavně všechny děti…

Videopříspěvek o Pumptrackovém hřišti s krátkým představením najdete také v prosincovém VideoZpravodaji.


Aktualizace červen 2023

U budovy Svazarmu začínají přípravné práce na pumptrackovou dráhu, kterou budou moci využívat nejen milovníci adrenalinu, horských kol a BMX, ale také ti, kteří rádi jezdí na kolečkových bruslích, koloběžkách a skateboardech. Trasa dráhy je již zaměřená a vytyčená. Před samotným vytyčením proběhlo prořezání stromů kolem koryta Kateřinky a přilehlého svahu. Nyní bude provedena skrývka horní vrstvy hlíny a odvodnění arény. Poté bude terén dorovnán a zhutněn. Samotnou pokládku betonových dílců a smontování provede firma PARKITECT ve druhém prázdninovém týdnu.


Aktualizace srpen 2023

Betonové pumptrackové hřiště u Svazarmu je sestavené, nyní probíhají terénní úpravy a osev trávy kolem celé dráhy. Po sestavení dráhy proběhla čtyři dny technologická pauza po vylepení spár tmelem, kdy bylo potřeba aby tmel řádně vyschnul. Poté jsme zvažovali jaký povrch kolem hřiště a uvnitř dráhy zvolíme. V úvahu přicházelo upravit terén do roviny a podset trávou nebo zasypat štěpkou, což by bylo nejjednodušší a nejrychlejší, ale toto řešení by nebylo, při vypadnutí z dráhy, moc bezpečné. Po konzultaci s Radkem Herianem  nám bylo doporučeno vytvarovat okolí a vnitřek dráhy podle oblouků a vlnek. Tato varianta je časově nejnáročnější, ale ve finále vypadá nejlépe. Vnitřní část a zadní strana dráhy jsou jíž hotovy včetně podsetí a začínají se pomalu zelenat. Nyní chybí už jen dotvarovat přední stranu a vytvořit nájezdy na dráhu.

Hřiště jsme byli nuceni uzavřít oplocením, protože nám někdo projížděl mimo dráhu a ničil čerstvě vysypané terénky a nasazenou trávu. Pumptack bude otevřen, až budou terénní úpravy zcela hotovy včetně nájezdů a osevu trávy.


Aktualizace září 2023

Kolem budovy Svazarmu byly vybudovány a zprovozněny dvě nové pumtrackové dráhy. První dráha je plastová rovná průjezdová se třemi zvlněními za sebou. Druhá je uměle vytvořený okruh z betonových dílců, spojených napevno k sobě. Okruh se skládá z vlnek a klopených zatáček, které umožňují udržovat nebo dokonce zrychlovat rychlost. Princip pumptracku je v tom, že kolo pohání setrvačnost a cyklista mu v tom pomáhá pohybem těla nahoru a dolů. Kolem dráhy byly dokončeny terénní úpravy dosypáním hlíny dle tvaru oblouků tak, aby se co nejvíce předešlo zranění při vyjetí z dráhy. Celá plocha okolo hřiště je podseta trávou.

Každý uživatel pumptracku je povinen se před započetím jízdy seznámit s návštěvním řádem a ten dodržovat! Tyto informace (o nutnosti ochranných pomůcek a co je dráze dovoleno) jsou umístěny na stěně Hasičské zbrojnice (Svazarmu) při vjezdu na Pumptrack nebo zde dole u tohoto příspěvku níže

Pořízení pumtrackové dráhy vyšlo na 2 474 905 Kč, z čehož dotace pokryla 80 % nákladů. Celý projekt zrealizovala firma PARKITECT. Projekt „Pumptrack aréna Ratiboř“ byl spolufinancován z prostředků Ministerstva pro místní rozvoj.

MMR

Fotogalerie 37 fotek

+31

Sledujte nás i na sociálních sítích