INFO: +420 571 442 090 | obec@ratibor.cz
Dnes je 30. dubna 2024 a svátek má Blahoslav 18°C | Zítra Státní svátek 21°C
CS EN DE

Zhodnocení letošní činnosti v obecních lesích a pořízení lesní techniky

22. prosince 2020 | Ratiboř

Nadpis článku

Vážení spoluobčané, s blížícím se koncem roku nastává i vhodný okamžik na zhodnocení letošní činnosti v obecních lesích.

Zhodnocení letošní činnosti v obecních lesích

Mohlo by se zdát, že letos už byl v lese relativní klid. Díky úbytku pro kůrovce atraktivních starých smrkových porostů a také deštivému počasí to vypadalo, že je po všem, míněno tedy po kůrovcové kalamitě, ale ani zdaleka tomu tak nebylo. Broučkovi ještě pořád dech nedošel. Zaměstnával nás bez přestávky celý rok, jen jeho destruktivní činnost už nebyla tak okatá jako v předcházejících letech. To bylo dobře vidět, jak se v obecních lesích intenzivně pracuje, a to zejména podle toho, jak mizely lesní porosty devastované kůrovci, podle hranic dříví kolem cest a počtu průjezdů nákladních aut, které dříví odvážely. Byl to cvrkot… Těžba dříví byla několik let prioritou a pěstební činnost se prováděla jen v podobě postupného zalesňování holin a nezbytné péče o nově vysázené stromky. V obecních lesích právě teď nastává období, kdy dochází k útlumu těžby dříví a přibývají práce spojené právě se založením a pěstováním nových lesních porostů. A tyto práce v pěstební činnosti už nejsou tak dobře viditelné, ale o to jsou pracnější. A že jich už letos bylo…

Podstatná část těžby dříví byla provedena v prvním čtvrtletí letošního roku. Nečekali jsme, až zbytky starého smrkového lesa na některých postižených lokalitách padnou za oběť kůrovcům, už tak je stejně jako v předcházejících letech během zimy začaly vyvracet a lámat bořivé větry, a se souhlasem státní správy jsme přistoupili k jejich smýcení. Protože se jednalo o jedny z posledních těžeb na pár dalších let, ze kterých se dalo vybrat kvalitní, silné smrkové dříví, obec nechala část této dřevní hmoty pořezat pro svou potřebu do zásoby a taktéž na stavbu pavilonu v areálu myslivecké chaty v Červených. Po zbytek roku jsme se pak už jenom trápili se starými kůrovcovými soušemi. Nejvíc starostí s takovouto těžbou bylo v lokalitě nad fotbalovým hřištěm a v části majetku pod hájenkou na Nivce. Deštivé počasí letošního léta velmi komplikovalo přibližování dříví a práce se neskutečně protahovaly. Navíc sami vidíte, že nad hřištěm stále není hotovo. 

Pozitivem letošního roku bylo alespoň to, že dříví jakékoli kvality se dalo bez problémů udat na trhu, ovšem ceny dříví příliš nahoru nestoupaly. 

Jak už jsem zmínil, obecní lesy se dostávají do období, kdy v nich bude po mnoho let převažovat pěstební činnost. Letos už jsme konečně našli i čas na některé práce, které jsme díky problémům s kůrovcem museli odkládat nebo na jejich realizaci pro spoustu jiných starostí nebylo vůbec pomyšlení.

Začali jsme hned v zimě na Zadních Dvorcách, v místě, kde při těžbě v předcházejících letech zapadl těžební stroj – harvestor. V prohlubni, která po této lapálii zbyla, se zničehonic začala protláčet na povrch voda. Využili jsme toho a na tom místě jsou nyní zřízeny dvě tůně, které mohou do budoucna sloužit pro rozmnožování obojživelníků či jako napajedla nebo kaliště pro zvěř.

Nepříjemná událost postihla obecní lesy i lesy sousedících soukromých vlastníků v březnu, kdy čtyři dny po ukončení pálení klestu došlo díky větru k rozdmýchání ohně, jeho přeskočení do suchého travního porostu a lesnímu požáru, který zničil mladé, převážně smrkové porosty. Stalo se tak v Červených, v lokalitě V Uvezeném. Škody se podařilo v průběhu roku napravit novým zalesněním a majitelé poškozených lesů byli odškodněni přes pojišťovnu.

Letošní rok byl sice srážkově velice příznivý, ale pro jarní zalesňování už přišly srážky pozdě. Pršet začalo, až když jsme byli se zalesňováním téměř u konce, takže jsme vlastně celou dobu sázeli do suché země a na holinách, které jsme začali sázet jako první, jsou ztráty na zalesňování vysoké. Celé letošní jarní zalesňování byla hektická záležitost, a to hlavně v začátku, který se překrýval s obdobím, kdy začínaly vstupovat v platnost opatření proti koronaviru. Situace se měnila ze dne na den, buďto to vypadalo, že nebudou sazenice, protože v lesní školce hrozila všem karanténa, pak se málem stalo, že nebyli kvůli karanténě lidi na sázení, ale sazenice už jsme měli dovezeny, a tak podobně… no nakonec jsme to nějak zvládli. Roční objem zalesňování nových holin dosáhl asi 9 ha, z toho na listnaté dřeviny a jedli připadlo zhruba 2/3 plochy a 1/3 tvoří smrk, borovice a modřín. Z listnatých dřevin jsme sázeli buk a dub, v malém množství i olši.

Ze Státního zemědělského intervenčního fondu (SZIF) máme přislíbenou dotaci na stavbu oplocenek k ochraně mladých listnatých a jedlových porostů proti okusu zvěří. Původní záměr byl postavit 4 kilometry takovéhoto oplocení, ale po zvážení reálných možností, tedy zejména zajištění potřebného množství sazenic a pracovníků na zalesňování, jsme nakonec požádali pro tento rok pouze o 3,1 kilometru. Zmíněná dotace pokryje téměř 100 % nákladů na pořízení takovéhoto oplocení. Oplocenky už máme v této době zhotoveny. Narazíte na ně při vycházkách do přírody zejména v oblasti Dvorců a určitě je nepřehlédnete. Nejsou to žádné drobné stavby, ta největší z nich má bezmála 4 hektary. Celkem je v obecních lesích vybudováno za poslední dva roky téměř 10 hektarů oplocenek a důvod je zcela jednoznačně ekonomický. Pokud bychom neměli čerstvě vysázené listnaté a jedlové porosty oplocené, museli bychom je dvakrát až třikrát za rok ošetřovat proti okusu zvěří. Náklad na jeden nátěr listnatých kultur včetně spotřebovaného repelentu se blíží částce 10 000 Kč na 1 hektar, takže bez oplocenek by za rok celková částka vynaložená obcí na ochranu kultur proti zvěři klidně mohla dosáhnout 200 000 – 300 000 Kč (10 ha × 2–3 nátěry × 10 000 Kč). Nutno vzít také v potaz, že při ošetřování proti okusu se používají sice schválené a povolené chemické prostředky na ochranu rostlin, ale jejich spotřeba by jen v tomto konkrétním případě na majetku obce dosáhla 1–1,5 tuny. Ano, víc jak jednu tunu cizorodých látek ročně bychom byli nuceni aplikovat do lesních porostů a toto množství by po několik následujících let ještě narůstalo, protože stále nemáme všechny holiny zalesněny. I proto jsme reagovali na další dotační výzvu ze SZIF a na rok 2021 jsme podali žádost na další 1,1 km oplocení.

Mnohým z Vás se určitě oplocování takových velkých ploch lesa nebude líbit, protože představují velké omezení pohybu, nicméně je to jedna z nejsnazších cest, jak ekonomicky zvládnout péči o takové množství zalesněných holin. Nejde jen o ušetření nákladů spojených s ochranou proti zvěři, ale i jiný důležitý moment, a to je zkrácení doby, po kterou se mladé lesní porosty musí vyžínat. Náklad na vyžnutí jednoho hektaru listnaté kultury je také blízko částce 10 000 Kč. Pokud by se podařilo zkrátit dobu, po kterou se oplocené kultury musí vyžínat o jeden jediný rok, představovalo by to pro obecní kasu úsporu dalších 200 000 Kč.

A peníze budou potřeba. Zejména na výchovu mladých lesních porostů, na prořezávky a probírky. Obec musí během deseti let platnosti Lesního hospodářského plánu (LHP) provést minimálně 90 hektarů probírek a prořezávek. Je to závazný ukazatel, který musíme splnit. Z desetiletého období platnosti LHP máme za sebou bezmála tři roky a máme provedeno k dnešnímu dni pouze 8 hektarů. Zdržení v provádění těchto pěstebních zásahů vzniklo díky kůrovcové kalamitě, ale toto zpoždění budeme muset dohnat. Stát na tuto činnost sice poskytuje dotaci, ale ta v současné době pokryje skutečné náklady pouze zhruba 1/3, zbytek musíme zaplatit sami z vlastních prostředků.

V letošním roce jsme prozatím čerpali dotace na zalesňování listnatými dřevinami, na přibližování dříví koňmi, na přibližování dříví vyvážecí soupravou, na prořezávky v mladých lesních porostech a na zmírnění dopadů kůrovcové kalamity v celkové výši 2 188 273 Kč. O další dotace ještě budeme do konce roku žádat.

Problematika dotací do lesního hospodářství je nad rámec tohoto příspěvku. Ale ve většině případů je poskytnutí dotace něčím podmíněno. Třeba řádnou péčí o vysázené stromky, zalesněním kalamitních holin v termínu stanoveném legisla-tivou apod. Dotace budeme muset čerpat i do budoucna, a tím pádem nemůžeme ani polevit v úsilí vypěstovat novou generaci lesa.

Pořízení lesní techniky

Už více jak dva roky využíváme k hospodaření v obecních lesích nový traktor (Zetor Proxima 90) s vyvážečkou. Nyní se naskytla příležitost rozšířit vybavení traktoru. Využili jsme podpory Podpůrného a garančního lesnického fondu zřízeného ministerstvem zemědělství (PGRLF). Tento fond vypsal dotaci na pořízení lesní techniky. K traktoru jsme se rozhodli pořídit novou dvoukolovou vlečku s nosností 5 tun. Dále hákový nosič kontejnerů, abychom mohli manipulovat s kontejnery, které obec vlastní v rámci sběrného dvora. Z fondu bylo možno též pořídit lesní speciál s náhonem 4x4 pro přibližování sazenic a materiálu k zalesnění na problematicky dostupná místa, rozvoz materiálu k zakapávání stromků a stavbě oplocenek. Lesní speciál hodláme zároveň využívat i k údržbě zeleně v rámci obce.

Celkové náklady na pořízení činí 1 453 440 Kč s DPH. Naše žádost byla v rámci PGRLF podpořena a obdrželi jsme dotaci na požadovanou techniku ve výši 50 % celkové částky. Akce bude realizována po dokončení administrace ze strany fondu v průběhu jarních měsíců 2021.


Aktualizace leden 2021

Probíhá výběrové řízení na dodavatele hákového nosiče na kontejnery, lesního terénního vozidla a nákladního přívěsu.

Sledujte nás i na sociálních sítích