INFO: +420 571 442 090 | obec@ratibor.cz
Dnes je 15. července 2024 a svátek má Jindřich 24°C | Zítra Luboš 28°C
CS EN DE

Gulášový král 2023

Datum: 27. května 2023

Nadpis článku

Sobota 27. května 2023 v mysliveckém areálu v Červených...

Tradičně poslední květnovou sobotu se uskutečnil v mysliveckém areálu v Červených jubilejní XX. ročník festivalu O Gulášového krále. Letos se do soutěže o nejlépe uvařený pokrm přihlásilo šestnáct soutěžících, kteří měli za úkol z přiděleného hovězího masa uvařit 65 porcí guláše. Soutěžní klání odstartoval v 7.00 hodin ráno starosta Martin Žabčík, který zavelel ke slavnostnímu zapálení pod kotly. Půl hodiny po poledni bylo vaření ukončeno a byly odebrány vzorky pro porotu. Ta měla nelehký úkol vybrat ze všech vzorků ten nejlepší guláš, neboť všechny se chuťově povedly. Na třetím místě se umístili Milan Lukáš a David Valchář, kteří zastupovali hasiče ze Lhoty u Vsetína. Loňské druhé místo obhájila dvojice Ladislav Chmelík starší a Ladislav Chmelík nejstarší z Lutoniny. Gulášovým králem a královnou se pro letošní rok stali Milan Blažek a Michaela Blažková ze sousedních Kateřinic. Letos premiérově se vyhlašovala gulášová síň slávy. Cenu obdržel Milan Vrba z Ratiboře, který dosud soutěžil ve všech dvaceti ročnících gulášového klání.

Jako každý rok, tak ani letos nechyběl v den konání soutěže Jarní výšlap. Pro účastníky byly přichystány dvě trasy. Start obou tras byl před obecním úřadem a cíl v Mysliveckém areálu v Červených. Kratší, takzvaná kočárková, trasa měřila cca 5 km a vedla převážně po cestách s asfaltovým povrchem. Druhá trasa měřila cca 12 km a byla náročnější jak převýšením, tak terénem, a vyžadovala pevnou obuv. Účastníci na svém úseku navštívili pět laviček, a to na pasece U Hynků, U Dubu, U Soutoku Ratibořky s Bečvou, kde se nacházelo občerstvovací místo, Nad Zbrankovým kopcem a Nad Červenýma. Letošní pochod absolvovalo rekordních 580 účastníků, kteří dorazili ve zdraví do cíle.

Také letos měli návštěvníci možnost zhlédnout bohatý doprovodný program. Na podiu se postupně představili: Zdounečanka, šermíři Alternus, dětská skupina HIP-HOPU, cimbálová muzika Jarášek, dětský soubor Kosáček se svým pásmem „Zabijačka“, kapela Dareband a na závěr večera k tanci a poslechu zahrála rocková skupina Kosovci. Ani v letošním výročním ročníku jsme nezapomněli na děti, na které čekaly na parkovišti u garáží pouťové kolotoče a střelnice, na vodní ploše rybníka aquazorbing a lodičky a na ploše u rybníku byl pro nejmenší přichystán historický kolotoč.

Doufáme, že se všem program v krásném rozlehlém areálu v Červených líbil a že se zde opět sejdeme za rok. Touto cestou bychom chtěli poděkovat obecním zaměstnancům, Horalu, zástupcům spolků a všem aktivistům, kteří pomohli při pořádání této podařené akce. Více fotografií z celého dne naleznete na infokanálu, facebooku a webových stránkách obce.

Michal Mrlina / místostarosta

Foto: Metoděj Černý | @metodejcerny a Pavel Zahradníček | Alternus
Video: Filip Hurta | @filiphurta.cz


Pozvánka

V sobotu 27. května 2023 se v mysliveckém areálu v Červených uskuteční tradiční 20. ročník festivalu O gulášového krále. Soutěž začne v 7 h, kdy budou slavnostně zapáleny ohně pod kotly, a prodej guláše vypukne ve 12.30 h. Výsledky soutěže se dozvíme při slavnostním vyhlášení ve 13 h.

Soutěžní týmy se mohou registrovat od 1. dubna 2023 na telefonu 731 200 918 nebo emailem: starosta@ratibor.cz


Program

Také letos na návštěvníky čeká bohatý doprovodný program v průběhu dne…

Atrakce v areálu
Aquazorbing, Bodyzorbing, Lodičky, Historický kolotoč, Lukostřelba, Lunapark, Lesní lanové hřiště a další

Trasy ratibořského Jarního výšlapu

Již tradičně se v den gulášového klání bude konat Jarní výšlap. START 27. 5. 2023 od obecního úřadu v čase 9–10 h. Dlouhá trasa má letos zhruba 12 km a vede místy s krásnými výhledy na Ratiboř a okolní obce. Navštívit můžete také Vojenské muzeum u Vacků v Borčí. Krátká i dlouhá trasa vedou kolem posezení U dubu, kde se můžete občerstvit v SAFARI bufetu.

Trasa A – cca 5 km (vhodná pro kočárky)
Trasa B – cca 12 km (výhledy na Ratiboř a okolní obce)

Pochod je na vlastní nebezpečí.

MAPA Jarního výšlapu

Plakát Gulášový král 2023

Fotogalerie 163 fotek

+157

Soubory ke stažení

MAPA Jarního výšlapu

Sledujte nás i na sociálních sítích