INFO: +420 571 442 090 | obec@ratibor.cz

Jarní čas souboru Kosiska

3. června 2019 | Valašský soubor KOSISKA

Nadpis článku

Jak u nás probíhalo jaro.

JARO – Letošní vynášení Mařeny a jízda chlapů Kosáků po dědině na žebřiňáku taženém koňmi byla poznamenána nepříznivým až zimním počasím. Přesto jsme zimu (slaměnou figuru zvanou jako Morana, Morena, Marzana, Mařena, Smrt či Smrtka) vyhnali. V rámci pravidelné zkoušky si vystoupení užili rodiče, prarodiče i sourozenci našich malých Kosáčků, kteří předvedli pásmo „Řemesníci“ – zazpívali několik písniček a zatancovali tanec řeznický, ševcovský a kovářský. Tento jarní program jsme předvedli také v Diakonii Vsetín, v Domově Jabloňová, kde jsme se shledali i s ratibořským občanem, a mnoho dalších tváří jsme rozjasnili pěknou písničkou a tancem.

Vše jsme si vynahradili a bohatě užili poslední květnovou sobotu při vystoupení v rámci odpoledního programu soutěže O Gulášového krále. K tanci i při písničkách nás doprovodil na harmoniku tradičně Martin, ale připojila se i kapela Dareband. „Májíček, májíček, zelený májíček, gdo že ho postavil, švarný šohajíček ...“ zpívali malí i větší Kosáčci. Mnoho dalšího bylo k vidění a poslechu v rámci pásma „Stavíme mája“.

Na konci dubna slavíci Kosáci přijali výzvu a zúčastnili se veřejné zkoušky mužáckých pěveckých sborů v Dolním Němčí. Kraj úrodný nejen svým zemědělským výnosem, ale i silnou základnou lidových zpěváků. A to byla výzva. Pomyslného utkání se zúčastnily místní sbory, mužácký soubor z Boršic či soubor až z „dalekého“ Slovenska. A my.

Po příchodu jsme zjistili, že všechny soubory mají kompletní kroje včetně zdobení či pokrývky hlavy. My černé gatě a košule. A že prý šatna je vzadu, ať se jdeme převléct do svátečního. Začali jsme tedy divoce. Prvotní obavy (zejména kronikáře) byly rychle zaplašeny a museli jsme na pódium. Jedna píseň střídala druhou, davy šílely, hosté si zpívali s námi, nálada stoupala. Soubory nastupovaly v rychlém sledu po sobě a my už se nebáli. Akce se protáhla do pozdních nočních hodin a za hudby cimbálové muziky Strýci ze Strání a harmoniky našeho Martina se setřely hranice mezi soubory i kraji. Ratiboř sa neztratil :-)

Tímto bychom rádi poděkovali všem, kteří nás podporují! Maminkám, které se zdokonalují v česání cérek, tatínkům, kteří pomůžou, když je třeba, např. se stavěním či kácením naší souborové májky, Obci Ratiboř za podporu, babičkám a tetičkám za pletení plédů. Moc si Vaší pomoci vážíme a věříme, že i Vás baví probouzet v našich dětech vztah ke starým zvykům, písním a tancům.

Těšíme se na další setkávání při tanci, muzice a zpěvu!

Fotogalerie 13 fotek

+7

Sledujte nás i na sociálních sítích