Zapomenuté osudy
Nadpis článku
v sobotu 21. září 2019 proběhlo odhalení pamětního kamene u místa tragické události ve Spívalově dolině
V sobotu 21. září dopoledne se sluncem zalitá Spívalova dolina na pomezí Ratiboře a Hošťálkové stala svědky důstojného pietního aktu, který připomněl tragédii posledních dnů 2. světové války. V těchto místech popravilo ustupující německé vojsko čtyři rukojmí z Vařákových pasek.
První impuls k připomenutí této události a umístění pamětního kamene vzešel od nadšenců historie a díky porozumění starostů obcí Ratiboře a Hošťálkové pak vyústil ve vzájemnou spolupráci na zpřístupnění tohoto téměř zapomenutého místa.
Samotné okolí a místo události bylo za několik desítek let od války zarostlé keři a stromy tak, že nebylo téměř dostupné. Proto bylo nutné pomocí desítek dobrovolných brigádníků a pracovníků OÚ Ratiboř prostor upravit – vymýtit vzrostlé dřeviny, přivézt pamětní kámen, instalovat informační panel. Bylo nutné zpřístupnit místa, kde byly oběti popraveny, zakopány a po válce následně exhumovány, umístit v lese symbolické čtyři kříže, osadit dřevěné zábradlí, připravit scénář pietního aktu, plakáty a pozvánky.
Sobotní pietu zahájil starosta obce Martin Žabčík. Účastníci shromáždění pak spontánně zazpívali státní hymnu, při níž salutovala u pamětního kamene čestná stráž příslušníků AČR praporčíka Petra Vacka a desátníka Milana Vacka spolu s ratibořskými skauty. Následovaly projevy starostů obcí, Martina Žabčíka z Ratiboře, Petra Laštovici z Hošťálkové, Oldřicha Pechala z Lačnova, Jaroslava Sláčika z Pozděchova, místostarosty Jana Kozubíka z Valašské Polanky, paní Ing. Blanky Andělové z ČSBS Vsetín. Proslovy byly velmi emotivní, ovlivněné celkovou náladou, která zasáhla všechny přítomné. Mezi hosty byli také přítomni i předseda ČSBS z Valašského Meziříčí Ing. Alois Martínek, předseda ČSBS z Opavy, místostarosta Lačnova Ing. Rostislav Zvonek a zástupci tisku.
Po projevech následovala píseň mužského pěveckého sboru Kosáci a odhalení pamětního kamene. Zástupci obcí položili věnce a kytice nejen k pamětnímu kameni, ale i k místům, kde byly oběti popraveny a pohřbeny. V závěru promluvil Mgr. Zdeněk Pomkla z OA Vsetín o posledních dnech okupace za 2. světové války v naší oblasti. Zdůraznil zejména nesmírnou obětavost, statečnost a odvahu mnoha našich občanů, kteří se zapojili na Valašsku do odbojového hnutí.
Poděkování za úpravu místa se dostalo zástupcům obcí Ratiboře a Hošťálkové od přímých pozůstalých, kteří se piety účastnili. Milým překvapením byla velká účast našich spoluobčanů.
Spívalova dolina se zařadila jako další z možných zastávek budované naučné stezky „Zapomenuté osudy“.
Starostové z Pozděchova a Lačnova pozvali zájemce o historii osudu Vařákových pasek k návštěvě tohoto místa. Naučná stezka Vařákovy paseky začíná u vlakového nádraží v Horní Lidči, míří do vsi Lačnov, odtud vede kolem lačnovských skal až na hřeben Vizovických vrchů, pak pokračuje na Vařákovy paseky.
PaedDr.et Mgr. Stanislav Haša