Sbírka na obnovu Libušína

//Sbírka na obnovu Libušína

Sbírka na obnovu Libušína

Prodej výtěžkové medaile na obnovu Libušína na Pustevnách.

Požár Libušína byl smutnou událostí nejen pro Valašsko. Stavba totiž patří k jedněm z nejzajímavějších architektonických památek České republiky. Přispívat na obnovu této valašské památky je i nadále možné  zakoupením tzv. výtěžkové medaile. Tu vydala Pražská mincovna právě s motivy Dušana Jurkoviče. Výtěžek z medaile jde plně na obnovu památky Libušín. Příjemcem výtěžku je Valašské Muzeum v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm. Nejedná se o komerční záležitost.

… Noc z 2. na třetího března 2014 se do novodobé historie Valašska zapsala jako jedna z nejčernějších. Rozsáhlý požár zachvátil a těžce poškodil památnou budovu Libušína, navrženou legendárním architektem Dušanem Jurkovičem. Spontánní vlna veřejné podpory, jež se krátce po neštěstí vzedmula, zasáhla celou Českou republiku. Jako jedna z prvních firem se zapojila Pražská mincovna, která oznámila ražbu mimořádné pamětní medaile ve prospěch obnovy Libušína. Zájemci tak mohou přispět na sbírku na obnovu objektu Libušín na Pustevnách a zároveň obdrží upomínkový předmět.

Výtěžková medaile na podporu rekonstrukce Libušína je pozoruhodná hned v několika směrech. Nese totiž motivy Jurkovičových plánů rozhledny a portálu, které byly po dlouhá desetiletí uloženy v archivu. Uměleckou hodnotu medaile garantuje jméno světově proslulého medailéra akademického sochaře Vladimíra Oppla: autor nákresy obohatil o další stylové prvky. Obě strany tak tvoří harmonickou kompozici ve slovansko-karpatském duchu.

Medaili můžete objednat na internetové adrese : https://www.zlate-mince.cz/CRM_Dusan_Jurkovic_vytezkova_medaile.htm

By | 2018-12-10T16:00:21+00:00 Prosinec 10th, 2018|Aktuálně|0 komentářů

About the Author: